+421 915 355 283

bicyklezadobreskutky@gmail.com

121 wallstreet Street, ny york , usa

Poď sa bicyklovať

Bicykle za dobré skutky sú komunitným projektom a teda fungujú na členskom princípe. Je preto potrebná registrácia a krátke školenie, na ktorom sa noví členovia dozvedia všetky potrebné informácie.

Prečo jazdiť

na zdieľaných  bicykloch?

Na to, aby si mohol jazdiť po meste potrebuješ iba mobilný telefón pre odomknutie bicykla a potom už len šliapnuť do pedálov.

  1. Rýchlo sa presúvaš po meste
  2. Je to pre teba jednoznačne zdravšie
  3. Znižuješ emisie a teda zachraňuješ našu planétu
  4. Nemusíš si kupovať, skladovať a ani servisovať vlastný bicykel
ako na to

CHCEM BICYKLOVAŤ

Ako teda na to?

Komunitný systém zdieľaných bicyklov za dobré skutky funguje na členskom princípe a kreditný systém. Kredit je možné získať členským príspevkom alebo dobrovoľnou pomocou prešovským organizáciám.

1. ZAREGISTRUJ SA TU >>
2. NAVŠTÍV REGISTRAČNÉ CENTRUM
3. PRIHLÁS SA DO APPKY TU >>
4. NABI SI KREDIT
5. JAZDI

ZAREGISTRUJ SA

Zaregistruj sa cez tlačidlo nižšie, kde si po vyplnení údajov vytvoríš konto. Následne ti bude pridelené užívateľské číslo, prostredníctvom ktorého sa budeš prihlasovať do svojho účtu.

REGISTRÁCIA

Navštív registračné centrum

Keďže je to komunitný projekt je potrebné, aby si navštívil jedno z registračných centier – UNIPO, Mestské Informačné centrum, OZ Barlička alebo Eperia, kde overia tvoju totožnosť a autorizujú ťa na používanie bicykla.

Nechaj sa zaškoliť

V registračnom centre ťa počas procesu autorizácie krátko zaškolia o používaní systému zdieľaných bicyklov. Je to preto, aby si vedel bicykel a zámok správne používať a predišlo sa tak ich zablokovaniu a iným komplikáciám.

Pravidlá používania zdieľaných bicyklov

Nabi si kredit

Pri registrácii je potrebné uhradiť vstupný kredit v hodnote 2,50 eur. Potom je už na tebe, či sa rozhodneš urobiť dobrý skutok a získať tak ďalšie kredity alebo jednoducho zaplatíš.

Ako získam kredit?

Prihlás sa do appky a vyber si bicykel

Webový prístup s mapou nájdeš na https://app.bicyklezadobreskutky.sk/. Tu sa prihlásiš do svojho účtu, vyberieš si voľný bicykel, odomkneš a jazdíš. Presné inštrukcie ako to urobiť a ako potom bicykel vrátiť nájdeš v "Pravidlách používania zdieľaných bicyklov" v okienku vyššie "Nechaj sa zaškoliť".

PRIHLÁSENIE DO APPKY

veselo si jazdi

Na bicykli sa brzdí pretočením pedálov dozadu. Vyskúšaj si to, aby si vedel odhadnúť silu bŕzd a jazdi zodpovedne! Počas používania bicykla si ho môžeš uzamknúť kde uznáš za vhodné, kde je to samozrejme bezpečné. Na vrátenie bicykla ale použi výhradne naše stojany. Ako bicykel vrátiš sa dozvieš v Pravidlách používania nižšie.

Pravidlá používania zdieľaných bicyklov

Máš otázky, s ktorými ti pomôžeme?

Často kladené otázky

Občas sa stáva, že používateľovi nejde otvoriť zámok pomocou kódu, ktorý mu systém poslal. Môže to byť spôsobené tým, že zámok ide mechanicky ťažšie otvoriť alebo predchádzajúci používateľ spravil chybu v kóde. Vtedy je dôležité hotline, ktorý vám pomôže problém vyriešiť.

V prípade mechanického problému otvorenia zámku je väčšinou príčinou zadrhávanie. V takomto prípade doporučujeme posuny koliečok robiť s rozbehom, viackrát posunúť tam a späť. A keď ste sa uistili, že máte správne v línii nastavený kód, potom pomáha, keď pri otváraní jazýčka hlavy zámku ho tlačíte protu Učku. T.j. uchopíte jednou rukou celú hlavu zámku a druhou rukou U-čko pri mieste uzáveru a tlačite ich k sebe. Tým uvolníte pnutie medzi U-čkom a zámkom, ktoré drží jazýček uzáveru a zámok ide otvoriť.
Systém zdieľania Žltých bicyklov je nekomerčný a jeho udržateľnosť je závislá od každého člena komunity, takéto chyby sú náročné na ľudské zdroje dobrovoľníkov. V prípade, že používateľ spôsobí zablokovanie bicykla, môže byť upozornený (telefonicky, sms, emailom), dočasne mu môže byť pozastavené členstvo a bude poslaný na preškolenie alebo môže byť vylúčený zo systému.

Občas sa stáva, že na cyklostojane, ktorý je označený ako stanovište parkuje iný bicykel. Vtedy použite iné stanovište v okolí. Bicykle nepripínajte o vedľajší stojan, lebo tým iba zmätiete ďalších používateľov. Následne je nutný výjazd človeka, ktorý musí preparkovať bicykel po uvoľnení stanovišťa na správny stojan. Myslite na to, že systém zdieľania bicyklov je nekomerčný a jeho udržateľnosť je závislá od každého člena komunity, takéto chyby sú náročné na ľudské zdroje dobrovoľníkov. V prípade, že používateľ nezaparkuje na stanovišti môže byť upozornený (telefonicky, sms, emailom), dočasne mu môže byť pozastavené členstvo a bude poslaný na preškolenie alebo môže byť vylúčený zo systému. 
Preto je prospešné, ako informujete o neštandardnej situácii a bicykel vrátite na iný stojan „bicyklov za dobré skutky“v najbližšom okolí.

Občas sa stáva, že bicykel sa pokazí. Bicykle sú vystavené nepriaznivému počasiu i vandalom. Je preto bežné, že občas potrebujú dofúkať, dotiahnúť matice, vymeniť súčiastky alebo niečo na nich opraviť. Ak sa vám niečo na bicykli pokazilo, či už vašou vinou alebo nie, čo zabraňuje ďalšej bezpečnej jazde, prosím odneste bicykel na servisné stanovište pri predajni Starbike na Hlavnej ulici č. 71 a nahláste problém zanechaním poznámky vo webovej aplikácii.

Vzhľadom k tomu, že systém zdieľania bicyklov je nekomerčný a jeho udržateľnosť je závislá od každého člena komunity, je nutné, aby sa každý správal zodpovedne a bicykel vrátil na servisné stanovište čo najskôr aj s indikovaním poruchy.

Ak z rôznych dôvodov nemôžete bicykel odniesť na servisné stanovište, pripnite ho niekde na bezpečné miesto mimo stanovište zdieľaných bicyklov a bicykel si ponechajte požičaný na seba. Bicykel presuňte na servisné stanovište najneskôr do 24 hodín. Problém nahláste do aplikácie ako aj dôvod, prečo ste ho nevedeli na servisný stojan odniesť.

Kredit si dobiješ dobrým skutkom a sú dva spôsoby, môžeš finančne podporiť aktuálnu zbierku vo výške 2,50€ alebo venovať svoj čas, prevetrať kĺby a ísť pomáhať. Peniažky, ktoré darujete do zbierky, vždy poputujú vo výške 100% na vec, ktorú vyhlásime. Podporíme finančne zbierky, ktoré pomáhajú alebo podporujú ľudí v ťažkej životnej situácií. Dobré skutky, ktoré sú formou dobrovoľníctva nájdete v časti dobré skutky. Nájdete si zoznam zapojených združení, ktoré budú potrebovať pomoc a kontaktujete sa s nimi, v lepšom prípade nájdete priamo dobrý skutok, ktorý máte pre nich vykonať. Vždy pôjde o iniciatívu dobrovoľnej práce. V dohľadnej dobe sprístupníme aj iniciatívu – Šachová partička. Dobrým skutkom je aj keď nám darujete bicykel, alebo nám pomôžete opraviť jeden z bicyklov, ktoré sú vonku. Budujme si spolu náš spoločný systém zdieľania bicyklov. Veľmi radi privítame Vaše názory a nápady!

Projekt “Bicykle za dobré skutky” spadá pod občianske združenie Green cubator n.o., ktoré si dalo za úlohu šíriť povedomie o potrebe ochrany životného prostredia. Vytvorením jednotnej komunity zloženej z navzájom sa podporujúcich členov chceme prispieť k zlepšeniu života v našom meste.

Kontakt

Jilemnického 2, 08001 Prešov

 +421 915 355 283

“Rozbicyklujme dobrovoľníctvo v našom meste…”

© 2019 Green cubator, n.o. | Made with ❤ by Monika Galon